כלבים בשירות חברות שמירה ואבטחה

חברת שמירה שתעשה שימוש גם בעזרים ואמצעים כמו כלבנות מעידה על עצמה בכך כי היא חברת שמירה ואבטחה רצינית שמכבדת את עצמה ונוקטת בכל אמצעי האבטחה האפשריים.

ניתן לראות חברות שמירה ואבטחה רבות העושות  שימוש בכלבי שמירה, במיוחד במצבים מסוימים כגון שמירה על ישובים, שכונות, מתקנים תעשייתיים וביטחוניים כמו גם מרכזים לוגיסטיים. עוד מקום המדינה נודעו לכל עבר יתרונות השימוש בידידינו על ארבע לביצוע משימות שמירה ואבטחה. בהמשך גם יחידת “עוקץ” הידועה הוקמה בצבא על בסיס העסקת כלבים יחד עם לוחמים במצבי לחימה רגישים. יחידה זו ראויה להערכה בזכות הישגים מבצעיים כבירים.

כלב שמירה חברות שמירה

כלב שמירה מהסוג המשמש גם חברות שמירה

שימוש בכלבים ידוע כמועיל מאוד לבני האדם למשל בתחום של כלבי נחייה לעיוורים, רעיית צאן, זיהוי סמים, חילוץ לכודים ואיתור נפגעים ברעידות אדמה ואסונות טבע אחרים, גרירת מזחלות שלג, ועוד. כך שגם תפקידם והעסקתם על ידי חברות שמירה היה די מתבקש ונועד לקרות במוקדם או במאוחר.

חברות שמירה ואבטחה משלבות כלבים גם במשימות שמירה היקפית

שילוב כלבים במערכי אבטחה מתבצעים לאחר תכנון קפדני על ידי חברת השמירה. בשיתוף פעולה עם אחראי הביטחון בשטח ובחינת צרכי הביטחון בשטח והאיומים הקיימים במקום ישלבו עובדי חברת השמירה את פעילות הכלבים המאומנים להגיב לאיומים הקיימים במקום.

שימוש בכלבי שמירה למטרות נוספות

כלבי שמירה או כלבי אבטחה עוברים מסע אימונים אינטנסיבי כדי לשמש למגוון משימות – כגון: גילוי חומרי נפץ, סיורים ופטרולים, זיהוי חדירות לשטח ע"י גורמים לא רצויים, ועוד.

בישראל לצערנו קיים כידוע גם האיום הביטחוני. חיילים או אנשי חברת השמירה וציוד טכנולוגי כגון מצלמות אבטחה אמנם נותנים מענה למגוון תרחישים, אך כשמדובר בשמירה על מתקנים רגישים או בפעילות ביטחונית באזורי הגבול, נדרשת גם מעורבות של כלבי אבטחה מיומנים – לדוגמה לצורך זיהוי אמל"ח, מטעני חבלה וחומרי נפץ שונים. בזכות חוש הריח המפותח שלהם, כלבים מתאימים ביותר למשימות מעין אלו ומספקים ערך הגנתי גבוה המהווה השלמה לצוות האבטחה שבמקום.

באופן דומה למתרחש בחברות השמירה, גם בצבא קיים שימוש משמעותי בכלבים לתגבור פעילות החיילים בדגש על אזורי עימות ובקו הגבול. למעשה, הצבא היה מהגורמים הראשונים לאמץ לשורותיו כלבי שמירה ואבטחה ובאופן טבעי כלבנים בוגרי צבא שהקימו חברות שמירה פרטיות לקחו את התפיסה הזו והעתיקו אותה כדי לספק הגנה פרטית ואזרחית בשלל סיטואציות ביטחוניות רגישות המצריכות מעטפת הגנה ואבטחה רחבה ככל הניתן.

אימונים מקצועיים מעמיקים

בהתאם לאופי הפעילות המבוקש מכל כלב מתקיימים סוגים שונים של הכשרה המתבצעים על ידי כלבנים מקצועיים. רק כלבים בעלי ביטחון עצמי גבוה, סיבולת גבוהה ונחישות גבוהה מתאימים לשמש ככלבי שמירה ו/או אבטחה. כלבים במסגרות כאלו נדרשים לעבור סדרה של אימונים אינטנסיביים על מנת להגיע לרמת היכולת המבצעית הנדרשת בשטח.