אילוף כלבים של כלב אגרסיבי

אילוף של כלב אגרסיבי

כלבים נחשבים לידידיהם הטובים ביותר של בני האדם, אך לעיתים ההתנהגות של הכלב עלולה להיות תוקפנית ואגרסיבית, מה שיהפוך את החיים עמו לבלתי נסבלים. תהליך אילוף של כלב אגרסיבי צריך להתחיל, קודם כל, בבדיקה מעמיקה של מקור ההתנהגות שלו, בכדי לטפל בה בצורה הטובה ביותר, ולאפשר לכלב ובעליו לקיים תקשורת טובה הבנויה על אמון בבני אדם.

האם מקורן של אגרסיות אצל כלבים קשור בהכרח בגזע שלהם?

נהוג לחשוב כי כלבים מגזעים מסוימים, נוטים להיות תוקפניים יותר מאשר אחרים. הגזעים פיטבול, אמסטף ורוטוויילר הם דוגמאות לכמה מתוך גזעי הכלבים הנחשבים לאגרסיביים. אך כדאי לדעת כי אימוץ כלב מגזע הנחשב "רגוע"- אינו מבטיח שבפועל הוא אכן יתנהג בצורה המצופה ממנו. אגרסיביות של כלב יכולה  לנבוע מכמה סיבות שונות, ולא פעם נראה רוטוויילר ידידותי ומחונך, ולעומתו פודל שנובח ללא הרף ומאיים לנשוך את כל מי שמתקרב אליו.

כלב אגרסיבי נובחמהם סוגי האגרסיות שניתן למצוא אצל כלבים וכיצד ניתן להתמודד עמן?

אפשר לחלק את הסיבות שבעינן כלב עלול להפוך לתוקפני, לארבעה סוגי אגרסיות:

  1. פחד – כלבים החוששים מסביבת בני האדם, ולכן . את כל מי שנמצא סביבם. הסיבה לאגרסיה מהסוג הזה היא לרוב התעללות וחוויה של פגיעה מאנשים. טיפול בכלב אגרסיבי שתוקף מתוך פחד, יתמקד בהתקרבות איטית והדרגתית אל הכלב, יצירת חוויה מתקנת עבורו בכל הקשור ליחסים עם בני האדם ויצירת אמון מחודש, שיסלק את החשש מאחרים.
  2. דומיננטיות – אגרסיביות של כלב שמרגיש שהוא "מנהיג הלהקה". כלב כזה צריך ללמוד שהוא איננו הדמות הדומיננטית בבית, ויש להבהיר לו את מעמדו בהיררכיה המשפחתית באמצעות חינוך מחדש. הכלב עלול לתקוף לא רק זרים, אלא גם את בעליו, על כן הטיפול באגרסיה הזו מאתגר במיוחד והאילוף צריך להיעשות באופן מקצועי ובהקדם האפשרי, בטרם הכלב יתקוף את אחד מבני הבית.
  3. טריטוריה – כלב שקנאי לשטח שבו הוא חי, ונוטה לנבוח ולנשוך את המתקרבים לסביבתו. בדומה לטיפול באגרסיה הטריטוריאלית, האילוף במקרה הזה גם הוא צריך להתמקד ב"החזרת" הכלב למעמד האמיתי שלו- בכדי שיבין כי מנהיגי ה"להקה" הם בעליו ולא הוא, והם אלו שקובעים את חוקי הבית, לכן יכולים לגשת לכל מקום שירצו ללא הפרעה.
  4. ציד – אגרסיה מורכבת במיוחד לטיפול, כיוון שמקורה באילוף כלבים שנעשה למטרות של ציד. כלב בעל אגרסיית ציד עלול לתקוף אנשים ללא סיבה, ויש ללמדו שהאדם איננו טרף למאכל אלא חבר. ניתן לאלף כלב כזה להתנהגות אחרת, ידידותית יותר, והשיטה היא הקניית משמעת והגדרת גבולות, פחות באמצעות מגע ישיר עם הכלב אלא יותר באמצעות מתן פקודות מרחוק.

הכרת הגורם לאגרסיביות אצל כלב ספציפי, מהווה את הצעד הראשון בתהליך האילוף שלו, שעשוי לשאת פירות ולהצליח – באם המאלף יידע לזהות את הדרכים הנכונות לביצוע שינוי התנהגותי בכלב.